Sort by

John has logged 356 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
RRR

RRR

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
TÁR

TÁR

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★½
Edit this entry  
04
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Troll

Troll

2022
×
★★½
Edit this entry  
02
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★
Edit this entry  
20
Slumberland

Slumberland

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Journal for Jordan

A Journal for Jordan

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
R.I.P.D. 2: Rise of the Damned

R.I.P.D. 2: Rise of the Damned

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Breaking

Breaking

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry