Sort by

J.M. has logged 358 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ascension

Ascension

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Thelma

Thelma

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City of Flowers

City of Flowers

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Skylab

Skylab

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
MIGHTY ROBO V

MIGHTY ROBO V

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Henry

Henry

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
It's Raining Frogs Outside

It's Raining Frogs Outside

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
i get so sad sometimes

i get so sad sometimes

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Edit this entry  
06
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
04
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★½
Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry