Sort by

J.M. has logged 32 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Unholy

The Unholy

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bedevilled

Bedevilled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry