Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
J.M.

J.M.

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for J.M.
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • J.M.’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Ekstra

    Ekstra 2013

    ★★★½ Watched by J.M. 31 Jul 2022

    Binalik ba yung cellphone nung bagets? Charot

  • The Innocents

    The Innocents 2021

    ★★★★ Watched by J.M. 16 Jul 2022

    Eleven could’ve been one of their pals. 🤷🏻

  • Good Luck to You, Leo Grande

    Good Luck to You, Leo Grande 2022

    ★★★★ Watched by J.M. 15 Jul 2022

    I am booking Leo Grande for a therapy session.

  • Incantation

    Incantation 2022

    ★★ Watched by J.M. 12 Jul 2022

    Mamalasin ka in 5 years pag di ka nagreply ng “Hou-ho-xiu-yi, si-sei-wu-ma” at magcomment ng recent gallery photo mo – type of movie. 🤦🏻‍♂️

  • The Mist

    The Mist 2007

    ★★★★ Watched by J.M. 19 Jun 2022

    Mrs. Carmody is soooo Bev! 🙄

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth 2022

    ★★★ Watched by J.M. 18 Jun 2022

    I'm in the corner, watching you kiss her, oh
    I'm right over here, why can't you see me? Oh
    And I'm giving it my all
    I'm not the guy you're taking home, ooh

    I’m Sundance-ing on my own….

  • Hurricane Bianca

    Hurricane Bianca 2016

    ★★½ Watched by J.M. 16 Jun 2022

    Bianca deserves a Legendary Legend Star for this!! 🌟

  • Sila-Sila

    Sila-Sila 2019

    ★★★½ Watched by J.M. 15 Jun 2022

    Ekis naman kasi talaga pag meron paring Grindr or Tinder. Grrrrr 🚩🚩🚩

  • D.E.B.S.

    D.E.B.S. 2004

    ★★★★ Watched by J.M. 14 Jun 2022

    THE CHEESIEST, QUIRKIEST, ANG GAYEST NOSTALGIC TRIP EVER!!!!! I’m inlove with the D.E.B.S! 💖🫶💅🏳️‍🌈🔫

  • Pink Flamingos

    Pink Flamingos 1972

    ★★★★ Watched by J.M. 12 Jun 2022

    This is how you lipsync for your life. Good luck, and please f*ck it up! 🍑

  • Polyester

    Polyester 1981

    ★★★★ Watched by J.M. 12 Jun 2022

    I used the Avon brochure bcoz Odorama ain’t available in the PH

  • The Boys in the Band

    The Boys in the Band 2020

    ★★★½ Watched by J.M. 08 Jun 2022

    The Baklang Kanal Podcast….

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 34

Review Tags

612
  • amazon prime
  • drama
  • lgbt
  • netflix ph
  • thriller
  • criterion channel
  • french
  • oscars
  • comedy
  • qcinema 2021
  • best picture
  • blu ray
  • blu-ray
  • japan
  • oscar nominated
  • romance
  • top2021
  • gay
  • hbo max
  • sci fi
  • sci-fi
  • wes anderson
  • crime
  • documentary
  • hulu
  • ktx
  • mubi
  • queer
  • youtube
  • cannes
  • coming of age
  • coming-of-age
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro