• Lifted

    Lifted

    ★★★★½

    Lifted is a 2006 short released with Lifted and it is about a alien doing a abduction test and funny situations insured. Lifted in my opinion is probably one of Pixar best short films and a original story and art direction. I saw this short film at a film festival with some movie critic friends after work and we thought it was pretty good and a nice break from work at night. Pros with Lifted is that the situations are…

  • A Bug's Life

    A Bug's Life

    ★★★½

    A bugs life is a 1998 Pixar movie about ant population area getting control by the grasshoppers, and a ant named Flik comes to find warriors to save his ants homes for the grasshoppers. Is this film as good as Toy Story is or a good but still disappointing second film to Toy Story and Pixar in general? 

    In November 20 1998, After work, me and a couple of movies critics friends went to the screening of Bugs 🐛 life…

  • Toy Story

    Toy Story

    ★★★★★

    First of all Happy Birthday Toy Story 🎂. 25 years of Toy Story and my first review of Toy Story is 25 years old when it came out during my fifth working job in my lifetime being a movie critic. 

    On November 20 1995, After work, Me and some movie critics friends went to a Toy Story special edition screening and it was great.
    The Review is “ Toy Story is the first computer animation fully and as fully Pixar…

  • One Man Band

    One Man Band

    ★★★

    Hey guys here is another Pixar short film review of One Man Band. One Man Band was released in 2005, during that time when I was in my middle 30s (age Range) during the time in my personal life. I thought that this short was fine not great but good music. Is One Man Band as fine as I remember it or is it a forgettable music story? Pro number one is that the three characters are very solid and…

  • Mike's New Car

    Mike's New Car

    ★★★½

    Hey guys I will be doing another review of a short film after For the Birds and it is Mike”s New Car. A short film that was direct to video for monster inc and the first time I saw this short was that I got a screener of the Dvd in 2002 to review. My first impressions of this short as a man in his 30s in 2002 were that it is funny with few misses with the jokes. Also…

  • March of the Penguins

    March of the Penguins

    ★★★★

    Hey guys and gals,  another movie review today we will rereview March of The 🐧. Is it a good documentary or a boredom documentary? 

    On June 1 2005 me and my friend Sam went to a screening after work in June of 2005 in nice hot weather in los angles. We were thinking that it is going to be a good movie with cute animals, Morgan Freedom narrator the film and talking about what is happing like in most documentary’s. …

  • Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story

    Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story

    ★★★½

    Here another review for a movie For Family guy first movie 🎥. I was enjoying Family guy quite a bit back then with my friend and my wife.

     Here”s hoping that Family guy movie is a good and fun movie like the show?
    On September 27 2005 I got a screening on dvd 📀 from Fox studios and I was looking forward to watch this movie after a long day at work during the day and it did not disappoint. …

  • Red Eye

    Red Eye

    ★★★★

    Hi guys and gals, here’s a review for Red Eye 👁. For this Halloween I was think of rewatching some horror films and red eye was in my head. Red Eye is the last good Wes Craven movie that he made before he died in 2015.

    Here is my Review for Red Eye, On August 16-2005 me and my friend Tom after work went to the screening of Red Eye for our channel critic podcast and another job during by…

  • Boundin'

    Boundin'

    ★★★

    This short review is going to be short because there is not a lot to talk about in Boudin. Boudin is a 2003 short that people forget in Pixar history included me.  This short film in 2003 when I was in my 30s was the most disappointing Pixar relate thing in their history to that date. Now in my late 40s to 50s this short is fine but not great. Before and now I think that it is a average…

  • Assault on Precinct 13

    Assault on Precinct 13

    ★★★

    Hi guys and gals, Today I will be starting a new review section on movies that I did a review before in the past and I am going to start off with a couple of movies from 2005. I will be talking and this is a rewatched and rereview of the remake Assault on Precinct 13.

    On January 17 2005, I was in my middle 30s during that time and me and my friend Tom went to a screening of…

  • For the Birds

    For the Birds

    ★★★★

    Hey guys welcome back to. New Pixar short film reviews for For the Birds 🦅. For The Birds is a 2000 short film that is about a group of birds on a wire being frustrated at a big weight bird of unfairness and be bullies about it. When i first watched for the birds back in 2000 when I was in my late 20s to early 30s back then. My first reaction in 2000 was that it was a simple,…

  • Geri's Game

    Geri's Game

    ★★★★

    Hey guys another review for a Pixar and it is Geri Game, a 1997 short film that was attracted to A Bugs Life in 1998. I was a young man in his middle to late 20s during that time in 97 and during that time in November during thanksgiving time went to this screening as a job, this was a new friend in my lifetime. Our first impression of Geri Game was it was Pixar best short film to date…