John has logged 23 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Pastime

American Pastime

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Patton

Patton

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brother, Can You Spare a Dime?

Brother, Can You Spare a Dime?

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Emanuel

Emanuel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Iron Jawed Angels

Iron Jawed Angels

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Space Cop

Space Cop

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Men with Guns

Men with Guns

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry