Sort by

Johnny has logged 598 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Get Crazy

Get Crazy

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Breezy

Breezy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Eve

Christmas Eve

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cheaters

The Cheaters

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Clüsterfünke Christmas

A Clüsterfünke Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Larceny, Inc.

Larceny, Inc.

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fitzwilly

Fitzwilly

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
All Mine to Give

All Mine to Give

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
France

France

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Head

Head

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jeremy

Jeremy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elvis

Elvis

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mrs. Parker and the Vicious Circle

Mrs. Parker and the Vicious Circle

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Solomon Northup's Odyssey

Solomon Northup's Odyssey

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry