Sort by

Johnny has logged 48 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Those Magnificent Men in Their Flying Machines or How I Flew from London to Paris in 25 Hours 11 Minutes

Those Magnificent Men in Their Flying Machines or How I Flew from London to Paris in 25 Hours 11 Minutes

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flag Day

Flag Day

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Peter Pan

Peter Pan

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wild Life

The Wild Life

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Animalympics

Animalympics

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tunes of Glory

Tunes of Glory

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chuck Berry - Hail! Hail! Rock 'n' Roll

Chuck Berry - Hail! Hail! Rock 'n' Roll

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The New Kids

The New Kids

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Zola

Zola

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Shaft

Shaft

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Life Begins for Andy Hardy

Life Begins for Andy Hardy

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Obsession

Obsession

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Tempest

Tempest

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moscow on the Hudson

Moscow on the Hudson

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
D.C. Cab

D.C. Cab

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bonfire of the Vanities

The Bonfire of the Vanities

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Adventures of Mark Twain

The Adventures of Mark Twain

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Longshot

The Longshot

1986
×
Read the review Edit this entry  
01
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry