• Avatar

    Avatar

    ★★★★½

    Seeing this in IMAX 3D, fully remastered in 4K with HDR, was easily one of the best cinematic experiences of my entire life. I was blown away when I first revisited this film on Disney+ earlier this year, but the full immersion takes my appreciation to another level. Fan or not, recently watched or not, planning to watch The Way of Water or not, I urge everyone to give this film a chance in IMAX 3D during this new rerelease. You won’t regret it.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

    If it ain’t new, and it never gets old, it’s this masterpiece.

  • Batman Forever

    Batman Forever

    ★★★½

    Oh, wow. Some obviously poor writing aside, the commitment to off-kilter tone, style and immaculate craft here feels like a lightning bolt in today’s sterile superhero movie landscape. In fact, I’d argue the weaknesses of the writing here and the strengths of the technical elements are on par with Burton’s films, yet this one catches a lot more flack for some reason. 🧐 I loved this as a kid but hadn't seen it in years and mostly wrote it off as campy garbage alongside Batman & Robin, so I’m kind of blown away by how enjoyable this remains.

  • Irma Vep

    Irma Vep

    ★★★★½

    That’s literally cinema, baby.

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    ★★½

    When Natalie Portman recommended that a random character watch Interstellar (in a short encounter that exists for no reason other than to remind us that Jane, who we last saw nine years ago, is supposed to be a scientist), all I could think was “Damn… I wish I was watching Interstellar right now.”

  • Avatar

    Avatar

    ★★★★½

    Whoa.

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

    Walk Hard: The Dewey Cox Story

    ★★★½

    In which I learned that John C. Reilly is a Grammy-nominated musician, went on a U.S. concert tour as Dewey Cox and (with the exception of singers-turned-actors like Cher and Lady Gaga) has the best singing voice I’ve ever heard from an actor in a film.

    Pretty damn funny, too!

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    Happy fuckin’ Halloween.

    Rain pours down over a towering landscape of concrete, glass and steel. While trick-or-treaters and party-goers crowd the city streets, drug addicts rob convenience stores, vandals firebomb a bank, and gang members stalk the innocent through what might as well be the Crossroads of Hell. Across town from one another, two masked men emerge from the shadows to inflict violence on the unsuspecting, their paths on a collision course.

    Welcome to Gotham.

    Director Matt Reeves’ immediately drops…

  • Kimi

    Kimi

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Chekhov’s (Nail) Gun

  • Dawn of the Planet of the Apes

    Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★½

    Still that bitch.

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    Beautiful ending, lit by an open flame, with two fellas sharing a drink late into the night… Happy Valentine’s Day, everyone 💘

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    Gud movie