John has logged 148 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hunt for the Skinwalker

Hunt for the Skinwalker

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Shelter

Shelter

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bliss

Bliss

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
I'm Just F*cking with You

I'm Just F*cking with You

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Splice

Splice

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Unlocked the Universe

The Man Who Unlocked the Universe

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Horns

Horns

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Call for Dreams

Call for Dreams

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Radioflash

Radioflash

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Coherence

Coherence

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time

Once Upon a Time

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Villains

Villains

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sabrina

Sabrina

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pyewacket

Pyewacket

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Temple

Temple

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Flesh & Blood

Flesh & Blood

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★
Read the review Edit this entry