Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tristana

Tristana

1970
×
★★★
Edit this entry  
26
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Bridge

The Bridge

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
05
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Edit this entry  
01
Commando

Commando

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
10
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fascination

Fascination

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry