• Groundhog Day

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★½

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★★★

  • Hard Boiled

    ★★★★★

  • Basic Instinct

    ★★★★

  • Life, and Nothing More...

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Cape Fear

    ★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Bullet in the Head

    ★★★★½

  • The Exorcist III

    ★★★★

  • Total Recall

    ★★★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★★

  • Dreams

    ★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★½

  • The Killer

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • They Live

    ★★★★

  • Another Woman

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • A Better Tomorrow II

    ★★★★

  • Prince of Darkness

    ★★★★½

  • Matewan

    ★★★½

  • RoboCop

    ★★★★

  • Predator

    ★★★★★

  • The Untouchables

    ★★½

  • City on Fire

    ★★★★½

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★★

  • Radio Days

    ★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • Manhunter

    ★★★★

  • A Better Tomorrow

    ★★★½

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★★

  • Police Story

    ★★★★

  • Commando

    ★★★½

  • After Hours

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Body Double

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★

  • Christine

    ★★★★½

  • The 4th Man

    ★★★★

  • Videodrome

    ★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • First Blood

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Secret of NIMH

    ★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★½

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Escape from New York

    ★★★

  • Thief

    ★★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • Dressed to Kill

    ★★★★½

  • Airplane!

    ★★★★

  • Kagemusha

    ★★★★

  • The Fog

    ★★★

  • Fascination

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Escape From Alcatraz

    ★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★½

  • That Obscure Object of Desire

    ★★★★

  • Sorcerer

    ★★★★

  • The Ascent

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★