• The Exterminating Angel

    The Exterminating Angel

    ★★★★★

    I always empathize with characters, no matter how evil or idiot they are, and this always works but with this one it kinda didn't. Tho at first I was laughing at their predicament, I gradually found myself trapped with them, wishing nothing but freedom from the agonizing state of the affairs. And when we finally got released, I too sighed relief that the bizarre situation was over.
    This was a weird experience and I cherish it for its sheer idiosyncrasy.

  • Viridiana

    Viridiana

    ★★★★½

    She went from being a nun to performing threesome.
    Name a better arc, I'll wait.

  • That Obscure Object of Desire

    That Obscure Object of Desire

    ★★★★

    Why you should watch Bunuel:
    Gorgeous women
    Horny scenes
    Hilarious moments
    Social commentary
    Religion mockery
    Dumbass rich folks

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★★½

    I think the most praise-worthy films are the ones that could not be recreated in another medium and this is one such film. It's idiosyncratic in every possible way, from its peculiar characters (that I hate and love simultaneously) to its care-free structure that for some reason works and could only work in this medium.

  • Escape From Alcatraz

    Escape From Alcatraz

    ★★★★

    A prison break movie has two parts: preparation and execution. Escape from Alcatraz nails the preparation as the lead gradually learns about the prison and how he could mastermind a plan, during which twists and turns force him to overcome the obstacles. Where the movies falters, however, is in the execution. The actual escape feels intense because the act is inherently dangerous but the movie doesn't do anything to raise the stakes and make you second-guess whether they could make it or not. A huge potential was wasted here.

  • Invasion of the Body Snatchers

    Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★★

    This is as good as The Thing, and I wonder why it's not as popular.

  • The Cranes Are Flying

    The Cranes Are Flying

    ★★★★★

    Can't do justice to this movie as it's laden with a myriad of merits that would take too long to describe, but two things are obvious. First, the movie perfectly captures the atmosphere of war and the toll it takes on the families, leveraging the power of script and visuals. For instance, there's this long take where the camera goes back and forth along a line of families uttering their farewells and you can't help but feel heart broken and…

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

    The Raid guys could've finished JW in a few seconds lol
    Tho the overall story sucks and the ending is horrendous, the stories of each action scene were good enough that I'm willing to give it a pass.
    JW2>JW3>JW1

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2

    ★★★★½

    I'm happy to say the action is much more improved here with well-executed choreography that doesn't pull any punches and is not concerned with being realistic; hence, unlike the original, it unleashes a series of set pieces that are creative and last longer. The frequency of such events is also increased. Further, the world is explored more and I like the videogame-ish feeling of it. Overall, it keeps the merits of the original and rights its wrongs. A brilliant sequel.

  • John Wick

    John Wick

    ★★★½

    I liked this more because of Wick's character, dogs, the aesthetics, and the promising world rather than the action, because the latter isn't as good as it should be mainly because it's restrained and too slick to be fun and partly because I have just watched dozens of Hong Kong action flicks so I expect more punch and bombastic approach, so the underwhelming sensation is partially on me.

  • City on Fire

    City on Fire

    ★★★★½

    Tarantino pretty much ripped off the second half of this movie and I'm kinda disappointed.
    Anyway, this is a better film than Reservoir Dogs both in how the series of events play out and their culmination.

  • Mission: Impossible II

    Mission: Impossible II

    ★★★½

    This movie features Tom Cruise at his coolest. The last 30 minutes almost make up for the immense shortcomings in the scripts with Woo's signature action opera taking the front stage. Too bad the series just doesn't align with Woo's style, but it was good fun and I laughed at the cheesy lines more than I should have "What are you gonna do? Spank me?" WHY? lmao