Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Men

Men

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
K-19: The Widowmaker

K-19: The Widowmaker

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cleansing Hour

The Cleansing Hour

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Domino

Domino

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
21
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★½
Edit this entry