Sort by

Michael has logged 306 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Edit this entry  
23
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★½
Edit this entry  
12
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Becky

Becky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry