Jonathan has logged 35 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hulk

Hulk

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
Edit this entry  
21
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★
Edit this entry  
18
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Edit this entry  
15
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
½
Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
New York New York

New York New York

2020
×
Edit this entry  
12
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★
Edit this entry  
11
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Titanic

Titanic

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Edit this entry  
07
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★½
Edit this entry