Sort by

Jon has logged 226 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Run

Run

2020
×
★★
Edit this entry  
26
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Waiting...

Waiting...

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wild Things

Wild Things

1998
×
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry