RSS feed for Jonah

Jonah has logged 107 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★½
Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Casque d'Or

Casque d'Or

1952
×
★★★★
Edit this entry  
09
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Xala

Xala

1975
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Charulata

Charulata

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
Le Jour se Lève

Le Jour se Lève

1939
×
★★★★
Edit this entry  
22
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★
Edit this entry  
14
La Bête Humaine

La Bête Humaine

1938
×
★★★★
Edit this entry  
13
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Locke

Locke

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
09
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Edit this entry  
06
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Congress

The Congress

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Edit this entry