RSS feed for Jonah

Jonah has logged 152 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
O.J. Made in America

O.J. Made in America

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
SPL 2: A Time for Consequences

SPL 2: A Time for Consequences

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Please Vote for Me

Please Vote for Me

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Miss Hokusai

Miss Hokusai

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Live

To Live

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Bonfire of the Vanities

The Bonfire of the Vanities

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★
Edit this entry