Sort by

JD has logged 191 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
Read the review Edit this entry  
04
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Secret of Moonacre

The Secret of Moonacre

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tron

Tron

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
All the Right Moves

All the Right Moves

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Two of a Kind

Two of a Kind

1983
×
★★
Edit this entry  
07
Slash Dance

Slash Dance

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flashdance

Flashdance

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Edit this entry  
01
The Premature Burial

The Premature Burial

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Halloween Tree

The Halloween Tree

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
Read the review Edit this entry  
29
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jack-O

Jack-O

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry