Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Conversations with Friends

Conversations with Friends

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★
Edit this entry  
13
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★
Edit this entry  
13
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★½
Edit this entry  
13
Tristana

Tristana

1970
×
★★½
Edit this entry  
13
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★½
Edit this entry  
13
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Milky Way

The Milky Way

1969
×
★★
Edit this entry  
12
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

1964
×
★★½
Edit this entry  
12
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Edit this entry  
11
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★
Edit this entry  
11
Oasis - Knebworth 1996

Oasis - Knebworth 1996

2021
×
★½
Edit this entry  
10
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Edit this entry  
10
Normal People

Normal People

2020
×
Edit this entry  
10
The Chaplin Revue

The Chaplin Revue

1959
×
★★½
Edit this entry  
10
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★
Edit this entry  
09
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Limelight

Limelight

1952
×
★★★½
Edit this entry  
09
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★
Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★½
Edit this entry  
08
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Dropout

The Dropout

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Edit this entry  
05
The Circus

The Circus

1928
×
★★★
Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★½
Edit this entry  
02
The Gift

The Gift

2000
×
★★½
Edit this entry  
02
For Love of the Game

For Love of the Game

1999
×
★★
Edit this entry  
02
The Black Ghiandola

The Black Ghiandola

2017
×
★½
Edit this entry  
02
The Sappy Sap

The Sappy Sap

1985
×
★½
Edit this entry  
02
Clockwork

Clockwork

1978
×
★½
Edit this entry  
02
Batman

Batman

1966
×
★★½
Edit this entry  
01
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Take That: Progress Live

Take That: Progress Live

2011
×
Edit this entry  
30
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★
Edit this entry  
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★½
Edit this entry  
26
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Edit this entry