Sort by

jonathan has logged 87 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Stomping Grounds

Stomping Grounds

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★
Edit this entry  
26
Sound Test for Blackmail

Sound Test for Blackmail

1929
×
Edit this entry  
25
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Artist

The Artist

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★
Edit this entry  
20
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
18
What Women Want

What Women Want

2000
×
★½
Edit this entry  
17
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mandy

Mandy

2018
×
★½
Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Green Book

Green Book

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
That Fatal Sneeze

That Fatal Sneeze

1907
×
Edit this entry  
12
The Other Side of the Hedge

The Other Side of the Hedge

1905
×
Edit this entry  
12
Rescued by Rover

Rescued by Rover

1905
×
Edit this entry  
12
Explosion of a Motor Car

Explosion of a Motor Car

1900
×
Edit this entry  
12
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
Edit this entry  
12
An Interesting Story

An Interesting Story

1904
×
Edit this entry  
12
Fire!

Fire!

1901
×
Edit this entry  
12
Stop Thief!

Stop Thief!

1901
×
Edit this entry  
12
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Edit this entry  
12
Attack on a China Mission

Attack on a China Mission

1900
×
Edit this entry  
12
Rough Sea

Rough Sea

1900
×
Edit this entry  
12
The Biter Bit

The Biter Bit

1900
×
Edit this entry  
12
Ladies' Skirts Nailed to a Fence

Ladies' Skirts Nailed to a Fence

1899
×
Edit this entry  
12
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
Edit this entry  
12
A Desperate Poaching Affray

A Desperate Poaching Affray

1903
×
Edit this entry  
12
A Daring Daylight Burglary

A Daring Daylight Burglary

1903
×
Edit this entry  
12
Mary Jane's Mishap

Mary Jane's Mishap

1903
×
Edit this entry  
12
The Sick Kitten

The Sick Kitten

1903
×
Edit this entry  
12
As Seen Through a Telescope

As Seen Through a Telescope

1900
×
Edit this entry  
12
Grandma's Reading Glass

Grandma's Reading Glass

1900
×
Edit this entry  
12
Let Me Dream Again

Let Me Dream Again

1900
×
Edit this entry  
12
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
Edit this entry  
12
The Miller and the Sweep

The Miller and the Sweep

1897
×
Edit this entry