Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blonde

Blonde

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Freak

Blood Freak

1972
×
Read the review Edit this entry  
25
Things

Things

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jean Epstein or Cinema by Itself

Jean Epstein or Cinema by Itself

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Destiny

Destiny

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Waiting for Bojangles

Waiting for Bojangles

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
L'amore

L'amore

1948
×
Read the review Edit this entry  
06
Three Minutes: A Lengthening

Three Minutes: A Lengthening

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sam Morril: Same Time Tomorrow

Sam Morril: Same Time Tomorrow

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Birth, the Life and the Death of Christ

The Birth, the Life and the Death of Christ

1906
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Standing Cock

The Standing Cock

1910
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Banknote

The Banknote

1907
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Race for the Sausage

The Race for the Sausage

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
On the Barricade

On the Barricade

1907
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
How Monsieur Takes His Bath

How Monsieur Takes His Bath

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Serpentine Dance by Lina Esbrard

Serpentine Dance by Lina Esbrard

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Turn-of-the-Century Surgery

Turn-of-the-Century Surgery

1900
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Avenue de l'Opéra

Avenue de l'Opéra

1900
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Automated Hat-Maker and Sausage-Grinder

Automated Hat-Maker and Sausage-Grinder

1900
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
At the Photographer's

At the Photographer's

1900
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

1897
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rolling Bed

The Rolling Bed

1907
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Glue

The Glue

1907
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Sticky Woman

A Sticky Woman

1906
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dranem Performs The True Jiu-Jitsu

Dranem Performs The True Jiu-Jitsu

1905
×
Read the review Edit this entry  
02
Dranem Performs

Dranem Performs "Five O'Clock Tea"

1905
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Félix Mayol Performs

Félix Mayol Performs "Indiscreet Questions"

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
In a Bamboo Hut

In a Bamboo Hut

1905
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Félix Mayol Performs

Félix Mayol Performs "The Trottins' Polka"

1905
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alice Guy Films a 'Phonoscène' in the Studio at Buttes-Chaumont, Paris

Alice Guy Films a 'Phonoscène' in the Studio at Buttes-Chaumont, Paris

1905
×
Read the review Edit this entry  
02
The Coming of Sunbeam

The Coming of Sunbeam

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hierarchies of Love

The Hierarchies of Love

1906
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Madame's Cravings

Madame's Cravings

1907
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midwife to the Upper Class

Midwife to the Upper Class

1902
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
We Cry Together

We Cry Together

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scanners

Scanners

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Triumph of Sherlock Holmes

The Triumph of Sherlock Holmes

1935
×
★½
Read the review Edit this entry