• Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★

    This just in- White Feminists learn fascism is bad! More at 11.

    I went into this with a truly open mind, and the first half hour or so made me think I might be watching a decent film. But any good will the film had earned is stripped away around the midpoint of the film. It’s narrative is aimless and meandering with a “twist” that’s quite obvious, and unbearably stupid. Possibly the dumbest, most reductive major studio film I’ve seen…

  • La Strada

    La Strada

    ★★★½

    Boy what a final shot! 🥺

  • Ulysses' Gaze

    Ulysses' Gaze

    ★★★★

    He’s literally me. 


    Almost too beautiful to actually appreciate. 

















    I can live the rest of my life knowing mine is bigger than Harvey’s.

  • Pearl

    Pearl

    ★★★

    You can just watch the trailer.

  • Dr. Mabuse, the Gambler

    Dr. Mabuse, the Gambler

    ★★★★

    Epic from start to finish. Train heists, car chases, hypnotism, gambling, racketeering, gun battles, and that’s just the setpieces!!! Dr. Mabuse is easily one of the coolest and most interesting characters ever put to screen.

    “Eat some cocaine, you limp-dick!”

  • The Exorcist

    The Exorcist

    ★★★★½

    Forgot how quiet this is.. spoooooooky..

  • Passage of Venus

    Passage of Venus

    ★★★

    Thank you P.J.C Janssen. Very cool!

  • Landscape in the Mist

    Landscape in the Mist

    ★★★★★

    A brutal and bleak picture. At times bonechilling, others hearwarming. Theo is the man.

  • Jean Epstein or Cinema by Itself

    Jean Epstein or Cinema by Itself

    ★★★

    Lovely little doc capturing the life and work of Jean Epstein. Mostly composed of clips from his films with poetic narration, often Epstein’s own words, a clear line is drawn from his early works to his later films, and how they all connect to Epstein’s lifelong search for truth and beauty in the cinematograph. 

    Gotta spend some quality time with some Epstein pictures soon.

  • Destiny

    Destiny

    ★★★

    Maximalist filmmaking wasted on a boring narrative and weak anthology segments. Strong performances all around, impressive sets and use of forced perspective, and an eerie tone weren't enough to keep me engaged for the full runtime. 

    I’ve seen lots of movies based on biblical allusion, but I’ve never seen one centered around Song of Solomon. Fritz, you horny bastard.

  • Waiting for Bojangles

    Waiting for Bojangles

    ★★★★★

    Neo-Cinema du Look?? Sign me up!! 

    This is by and large a perfect film for me. Yet, it is hard to judge strictly on its own merit, as it’s essentially just an alternate version of perhaps my favorite film of all time, Betty Blue (37°2 le Matin). Both of these films have a similar visual style, narrative beats, characters, suave direction and so forth. But, Waiting for Bojangles is anything but derivative. The simple shifting of the story from star-crossed lovers turned…

  • The White Sheik

    The White Sheik

    ★★★★

    This was delightful. I was grinning the entire run. A fun critique of celebrity worship, family honor, and social faux pas. Really funny stuff! 

    Who was that fat guy? No one knows who he is!! Get outta here guy!