• Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    ★★★★★

    It is safe to say that Dune Pt.2 is going down as one of the greatest films of all time. Every ounce of hype about this film is backed up. In my opinion, this film mastered the technical aspects of film. This film was 3 hours but did not feel like it. The fight scenes are the best I have ever seen. The sound and picture quality was amazing in the theatre I watched it in and this film is just…

  • Good Will Hunting

    Good Will Hunting

    ★★★★★

    Masterpiece

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    Score went up half a star on rewatch

    Ready for Dune Part 2

  • Aftersun

    Aftersun

    ★★★½

    Make sure to spend time with the people you love, time is such a valuable asset, and no one will be around forever.

    This film depicted parenthood very well, and was a serious type of film.

    You never appreciate something enough until it’s gone.

    This is a reminder to tell the people you care for that you love them, these words mean a lot more than you think.

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

    Did I just rewatch this even though I watched it 5 days ago?

    Yes.

    This movie is staying at 5 stars because of the emotional connection it has with me.

    Truly grateful I watched this movie at this period of my life.

    Forever one of my favourites.

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

    70% of this movie was blurry for me because there was tears in my eyes

    Where do I even start? This film had such an emotional connection with me, especially because I can relate to Charlie in many ways. Seeing Charlie getting bullied and having no friends to finally making some friends and finding love was truly heartwarming.

    The part that got me the most was when Charlie finally had some type of loving connection in his life, and as…

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★★

    Harry Potter Series/Franchise: Wow, it has finally came to an end. This franchise and series is something special to me. I started Harry Potter during a rough time and these movies have just brought me joy and happiness. Ever since the first movie I connected with the franchise. From the characters, the music, the adventures, the laughs, the aesthetics, the fights, the sadness, the romance, the friendships, etc. I loved everything about these movies and before I wished I watched…

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★

    From the Harry Potter Ranking lists that I have seen I can say undoubtedly this film is underrated/overlooked.

    This movie started off very strong right away, and got into action very quickly. I loved to see the golden trio in the real world and on their quest to rob Umbridge. The first part of this movie was quite entertaining but did lack in plot, and I would give it a rating of 3/5 stars.

    The middle part of this movie really…

  • Saltburn

    Saltburn

    ★★★★

    What have I just watched. My first film of the year and wow a disturbing one.

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★½

    This film was very important, but it only felt that way a couple times throughout the movie. After finishing this film I believe it was lacking in terms of keeping the viewer entertained. It felt like there was a lot of pointless and poorly executed scenes. The first half of the movie was just uninteresting to me (besides learning more about Draco and the death eaters). Leading into the second half and seeing Draco and his motives, along with snape,…

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★½

    This film might have some of the best dialogue and atmosphere ever. Almost everything Robert Pattinson says can be a good quote.

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★½

    Wow this is my favourite Harry Potter movie so far. Everything was perfect and had the perfect balance of seriousness and joy. Everyone teaming together and getting their shine was a beautiful sight to see. The whole movie was entertaining from the first half of the movie where the students team up and learn from each other, to the second half where an epic battle goes down. We see Harry learning that he is not alone and has his friends…