RSS feed for Jon
  • Surfer© Teen Confronts Fear

    Surfer© Teen Confronts Fear

    ★★★★

    *whispers to friend* that's the teen confronting fear

    If Robert Bresson and Carl Dreyer teamed up with Rip Torn to make a movie about surfing...

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★★★½

    Santa's pissed

  • The Equalizer 2

    The Equalizer 2

    ★★★½

    Recommended for fans of The Equalizer.

  • Searching

    Searching

    ★★★½

    This movie is corny as hell but I liked it

  • Extreme Prejudice

    Extreme Prejudice

    ★★★

    Slasher movie with guns. The plot is a total mess, but the cast is *****

  • Southern Comfort

    Southern Comfort

    ★★★½

    Mostly repetitive and everyone is way too dumb but the last 20 minutes rule. Les Blank does Predator.

  • The Stepfather

    The Stepfather

    ★★★★

    For some reason I always assumed this was a direct-to-video sleazefest. Terry O'Quinn gives a legitimately fantastic performance - I can't really think of a better one for this type of character. (Anthony Perkins? Michael Rooker?) Whoever won the Oscar this year didn't deserve it.

  • Society

    Society

    ★★★★½

    First post-Kavanaugh viewing. Despite concerns that the main character is vaguely incel-y, it holds up. "We may have an internship for you in DC," oof.

  • Ghoulies

    Ghoulies

    ★★

    I've spent, I don't know, 30 years wondering about the movie behind that indelible VHS box. Turns out there aren't really many Ghoulies in it, or even toilets.

  • Vox Lux

    Vox Lux

    ★★½

    This is my review for my great website Screen Slate
    www.screenslate.com/articles/41

    At the North American premiere of Vox Lux, director Brady Corbet joked that the "elevator pitch" for the film was difficult. But to a certain niche, a violent pop-goth musical psychodrama with tunes by avant-dad-rocker Scott Walker and multi-platinum songwriter Sia might be the ticket that sells itself. Unfortunately, the film's exploration of the fault lines between turn-of-the-millennium traumas is thornier business that's ultimately derailed by a failed structural…

  • Game Night

    Game Night

    ★★★½

    This is the platonic ideal of an average movie. It's so adequately entertaining that it's kind of transcendent. If one hundred better yet more ambitious movies are released this year, this will still be #10 on my Top 10 list.

  • The Spook Who Sat by the Door

    The Spook Who Sat by the Door

    ★★★★

    For Screen Slate:

    During a radio interview with Sam Greenlee, author of The Spook Who Sat by the Door, one of the hosts asks, "Now how did [the movie] come about? Did they approach you?" "There wasn't no 'they!'" Greenlee shoots back. To bring his controversial novel to the screen, Greenlee became a producer, partnering with filmmaker Ivan Dixon (perhaps known to cinephiles as the star of Nothing But a Man) to sell shares to predominantly black investors. It was…