Aléks has logged 195 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Fockers

Little Fockers

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Fig

Fig

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Wind in the Willows

The Wind in the Willows

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Women

The Women

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
19
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Camille Claudel

Camille Claudel

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
★★½
Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Edit this entry  
05
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★
Edit this entry  
18
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★½
Edit this entry  
18
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★
Edit this entry