Jon has logged 194 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wander Darkly

Wander Darkly

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Zappa

Zappa

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Holidate

Holidate

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
Edit this entry  
18
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
Edit this entry  
03
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry