Jonny has logged 132 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Saint

The Saint

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ronin

Ronin

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Summertime

Summertime

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
LOL

LOL

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cellular

Cellular

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Wanda

Wanda

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry