Sort by

Jon has logged 815 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Nightmare Cinema

Nightmare Cinema

2018
×
Read prior review Edit this entry  
30
Autumn Road

Autumn Road

2021
×
Edit this entry  
30
Teaching Jake about the Camcorder, Jan '97

Teaching Jake about the Camcorder, Jan '97

2021
×
Edit this entry  
30
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
Edit this entry  
29
The Deep House

The Deep House

2021
×
Edit this entry  
29
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
Edit this entry  
29
The Medium

The Medium

2021
×
Edit this entry  
29
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Initiation

Initiation

2020
×
Edit this entry  
28
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
Edit this entry  
28
Black Friday

Black Friday

2021
×
Edit this entry  
28
Till Death

Till Death

2021
×
Edit this entry  
28
Attack of the Hollywood Clichés!

Attack of the Hollywood Clichés!

2021
×
Edit this entry  
28
Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Edit this entry  
25
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Edit this entry  
22
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Edit this entry  
22
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Serendipity

Serendipity

2001
×
Edit this entry  
17
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
15
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
06
Night of the Juggler

Night of the Juggler

1980
×
Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Edit this entry  
02
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
Edit this entry  
01
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
Edit this entry  
25
Madres

Madres

2021
×
Edit this entry  
23
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
Edit this entry  
22
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
Read the review Edit this entry