Jon has logged 73 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Men in Black

Men in Black

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Punch Drunks

Punch Drunks

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Brideless Groom

Brideless Groom

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Disorder in the Court

Disorder in the Court

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Woman Haters

Woman Haters

1934
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★
Edit this entry  
03
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hostel

Hostel

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Blade

Blade

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Others

The Others

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Cuties

Cuties

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Z

Z

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Code of the Freaks

Code of the Freaks

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Becky

Becky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Extraction

Extraction

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★½
Edit this entry