Sort by

jon b. has logged 324 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holes

Holes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Chicago

Chicago

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
13
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beau

Beau

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Edit this entry  
28
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Decalogue VI

Decalogue VI

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue V

Decalogue V

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★
Read the review Edit this entry