Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Us Again

Us Again

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Beat That My Heart Skipped

The Beat That My Heart Skipped

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Signs of Life

Signs of Life

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ossos

Ossos

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Milk

Milk

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Egg

Egg

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Main Street

Main Street

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy People: A Year in the Taiga

Happy People: A Year in the Taiga

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Senso

Senso

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry