• Pigsty

    ★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★½

  • Sabata

    ★★★

  • Army of Shadows

    ★★★★★

  • Fellini Satyricon

    ★★★★½

  • Take the Money and Run

    ★★½

  • Love Is Colder Than Death

    ★★★

  • The Wild Bunch

    ★★★★★

  • True Grit

    ★★★★½

  • Midnight Cowboy

    ★★★★½

  • My Night at Maud's

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★½

  • The Cremator

    ★★★★½

  • Z

    ★★★★★

  • The Alphabet

    ★★½

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • if....

    ★★★★

  • Greetings

    ★★½

  • Faces

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • Shame

    ★★★★★

  • Oliver!

    ★★★½

  • Le Révélateur

    ★★★★½

  • Theorem

    ★★★★½

  • Stolen Kisses

    ★★★★½

  • If You Meet Sartana Pray for Your Death

    ★★★

  • Signs of Life

    ★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • The Immortal Story

    ★½

  • Targets

    ★★★★

  • The Swimmer

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Today We Kill, Tomorrow We Die!

    ★★★½

  • The Great Silence

    ★★★★★

  • Hour of the Wolf

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Big Shave

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Day of Anger

    ★★★★

  • In Cold Blood

    ★★★★★

  • Marketa Lazarová

    ★★★★½

  • Who's That Knocking at My Door

    ★★½

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Dragon Inn

    ★★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★★½

  • Reflections in a Golden Eye

    ★★★★

  • Oedipus Rex

    ★★★★★

  • La Chinoise

    ★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★

  • The Dirty Dozen

    ★★★★½

  • Samurai Rebellion

    ★★★★½

  • Belle de Jour

    ★★★★½

  • Two for the Road

    ★★½

  • Shock Troops

    ★★★★

  • La Collectionneuse

    ★★★★½

  • A Colt Is My Passport

    ★★★½

  • The Hellbenders

    ★★★

  • The Fearless Vampire Killers

    ★★★

  • Six Men Getting Sick

    ★★½

  • Daisies

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★★

  • El Dorado

    ★★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • A Man for All Seasons

    ★★★★

  • Navajo Joe

    ★★★½

  • Closely Watched Trains

    ★★★★★

  • Le Deuxième Souffle

    ★★★★½

  • The Fortune Cookie

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★★