• Fahrenheit 451

    ★★★★½

  • Torn Curtain

    ★★½

  • How to Steal a Million

    ★★★★

  • Cul-de-sac

    ★★★½

  • Au Hasard Balthazar

    ★★★★★

  • Hawks and Sparrows

    ★★★

  • Seconds

    ★★★★★

  • Django

    ★★★★½

  • The Sword of Doom

    ★★★½

  • The Chase

    ★★★★

  • The Birds, the Bees and the Italians

    ★★★½

  • The Round-Up

    ★★★★½

  • Black Girl

    ★★★★½

  • Doctor Zhivago

    ★★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★½

  • The Spy Who Came in from the Cold

    ★★★★½

  • Thunderball

    ★★★★

  • The Sleeping Car Murder

    ★★★½

  • Juliet of the Spirits

    ★★★★

  • Sandra

    ★★★

  • Shadows of Forgotten Ancestors

    ★★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★★★½

  • Fists in the Pocket

    ★★★★★

  • The Collector

    ★★★★½

  • Repulsion

    ★★★★½

  • The Hill

    ★★★★½

  • Alphaville

    ★★★

  • The Knack... and How to Get It

    ★★½

  • Red Beard

    ★★★★★

  • Chimes at Midnight

    ★★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • Simon of the Desert

    ★★★½

  • Kiss Me, Stupid

    ★★★½

  • Hush... Hush, Sweet Charlotte

    ★★★★

  • Onibaba

    ★★★★½

  • I Am Cuba

    ★★★★★

  • Cheyenne Autumn

    ★★★★

  • The Train

    ★★★★★

  • Goldfinger

    ★★★★

  • Fail Safe

    ★★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • Red Desert

    ★★★★★

  • The Gospel According to Matthew

    ★★★★★

  • Band of Outsiders

    ★★★½

  • Love Meetings

    ★★★

  • Blow Job

    ★★★½

  • Marnie

    ★★★★

  • Fuera de la ley

    ★½

  • The Night of the Iguana

    ★★★★

  • The Pawnbroker

    ★★★★

  • The Guns

    ★★★★

  • Firelight

  • Black God, White Devil

    ★★★★½

  • Woman in the Dunes

    ★★★★★

  • Seven Days in May

    ★★★★

  • Gunfight at High Noon

    ★★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Yearning

    ★★★★½

  • Diary of a Chambermaid

    ★★★½

  • The Pink Panther

    ★★★

  • America America

    ★★★★½

  • Charade

    ★★★★½

  • Contempt

    ★★★★½

  • The Organizer

    ★★★★½

  • From Russia with Love

    ★★★

  • Magnet of Doom

    ★★½

  • The Silence

    ★★★★½

  • The Fire Within

    ★★★★★

  • The Executioner

    ★★★★★

  • Lord of the Flies

    ★★★½

  • Ikarie XB 1

    ★★★★½