• Anatomy of a Murder

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • The Horse Soldiers

    ★★★★½

  • Warlock

    ★★★½

  • Black Orpheus

    ★★★★

  • Nazarin

    ★★★★★

  • There Will Be No Leave Today

    ★★½

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Rio Bravo

    ★★★★★

  • The Indian Tomb

    ★★★★

  • Ride Lonesome

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★½

  • The Tiger of Eschnapur

    ★★★★

  • The Human Condition I: No Greater Love

    ★★★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★★½

  • The Magician

    ★★★½

  • The Roots of Heaven

    ★★½

  • Ashes and Diamonds

    ★★★

  • Man of the West

    ★★★★½

  • The Big Country

    ★★★★★

  • Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

    ★★★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★½

  • The Little Apartment

    ★★★½

  • A Time to Love and a Time to Die

    ★★★

  • The Vikings

    ★★★½

  • Big Deal on Madonna Street

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★½

  • The Left Handed Gun

    ★★★★

  • Brink of Life

    ★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★★

  • The Cranes Are Flying

    ★★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★★

  • The Lower Depths

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • 3:10 to Yuma

    ★★★★½

  • Le Notti Bianche

    ★★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • Il Grido

    ★★★★

  • Gunfight at the O.K. Corral

    ★★★

  • Love in the Afternoon

    ★★★

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★★

  • The Wrong Man

    ★★★★½

  • The King and Four Queens

    ★★★½

  • A Man Escaped

    ★★★★★

  • Friendly Persuasion

    ★★★½

  • Giant

    ★★★★½

  • The Ten Commandments

    ★★★★

  • Written on the Wind

    ★★★★★

  • The Rocket from Calabuch

    ★★★★

  • Main Street

    ★★★★½

  • Bob le Flambeur

    ★★★½

  • The Silent World

    ★★★★

  • Bigger Than Life

    ★★★★★

  • Moby Dick

    ★★★★

  • The Killing

    ★★★★½

  • Night and Fog

    ★★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • The Conqueror

  • The Searchers

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★½

  • The Killers

    ★★½

  • Smiles of a Summer Night

    ★★½