• Track of the Cat

    ★★★★

  • Fear

    ★★★½

  • Broken Lance

    ★★★½

  • Sabrina

    ★★★★

  • Journey to Italy

    ★★★★½

  • Senso

    ★★★★★

  • Human Desire

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Silver Lode

    ★★★★

  • La Strada

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Johnny Guitar

    ★★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★★

  • Saskatchewan

    ★★★½

  • The Far Country

    ★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

  • Illusion Travels by Streetcar

    ★★★½

  • Escape from Fort Bravo

    ★★½

  • Beat the Devil

    ★★½

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • Gate of Hell

    ★★★★

  • The Seafarers

    ★★

  • The Big Heat

    ★★★★★

  • Mogambo

    ★★★★½

  • Sawdust and Tinsel

    ★★★½

  • I Vitelloni

    ★★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • From Here to Eternity

    ★★★★½

  • When You Read This Letter

    ★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★

  • Stalag 17

    ★★★★½

  • Pickup on South Street

    ★★★★

  • Marty

  • The Sun Shines Bright

    ★★★★½

  • Shane

    ★★★★½

  • The Wages of Fear

    ★★★★★

  • Welcome Mr. Marshall!

    ★★★★½

  • Fear and Desire

    ★★½

  • Ugetsu

    ★★★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★★½

  • Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★

  • I Confess

    ★★★★

  • Summer with Monika

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★★

  • The Naked Spur

    ★★★★½

  • The Lusty Men

    ★★★★½

  • The World in His Arms

    ★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • The White Sheik

    ★★★½

  • Europe '51

    ★★★★½

  • The Big Sky

    ★★★★

  • The Quiet Man

    ★★★★★

  • The Machine That Kills Bad People

    ★★★

  • High Noon

    ★★★★★

  • The Life of Oharu

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • The Captive City

    ★★½

  • Deadline - U.S.A.

    ★★★½

  • Rancho Notorious

    ★★★★

  • Bend of the River

    ★★★★½

  • Umberto D.

    ★★★★★

  • The African Queen

    ★★★★½

  • Distant Drums

    ★★★

  • Othello

    ★★★★½

  • Surcos

    ★★★★½

  • Early Summer

    ★★★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★½

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★½

  • Daughter of Deceit

    ★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★½