• Ace in the Hole

    ★★★★½

  • The Idiot

    ★★★½

  • Day of the Fight

    ★★½

  • A Place in the Sun

    ★★★★½

  • Flying Padre

    ★★½

  • Miracle in Milan

    ★★★★½

  • Diary of a Country Priest

    ★★★★★

  • Variety Lights

    ★★½

  • The Flowers of St. Francis

    ★★½

  • Rio Grande

    ★★★★

  • The Young and the Damned

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Story of a Love Affair

    ★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Broken Arrow

    ★★★★

  • The Flame and the Arrow

    ★★★★

  • The Gunfighter

    ★★★★½

  • Night and the City

    ★★★★½

  • Winchester '73

    ★★★★½

  • The Asphalt Jungle

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • Scandal

    ★★★½

  • Wagon Master

    ★★★★½

  • Les Enfants Terribles

    ★★★

  • Orpheus

    ★★★★½

  • Stromboli

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • Gun Crazy

    ★★★★

  • Adam's Rib

    ★★★★

  • All the King's Men

    ★★★½

  • Stray Dog

    ★★★★

  • The Heiress

    ★★★★★

  • Late Spring

    ★★★★½

  • Under Capricorn

    ★★★½

  • White Heat

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • She Wore a Yellow Ribbon

    ★★★★½

  • Colorado Territory

    ★★★★

  • Jour de Fête

    ★★½

  • Le Silence de la Mer

    ★★★★

  • Champion

    ★★★★½

  • The Set-Up

    ★★★★½

  • Prison

    ★★★

  • Yellow Sky

    ★★★★

  • 3 Godfathers

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Macbeth

    ★★★★

  • La Terra Trema

    ★★★★★

  • Sorry, Wrong Number

    ★★★★

  • Red River

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★

  • L'amore

    ★★★★

  • A Foreign Affair

    ★★★½

  • They Live by Night

    ★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Key Largo

    ★★★★

  • Germany Year Zero

    ★★★★½

  • Oliver Twist

    ★★★★½

  • Hamlet

    ★★★★½

  • Letter from an Unknown Woman

    ★★★

  • Drunken Angel

    ★★★★

  • Fort Apache

    ★★★★½

  • The Naked City

    ★★★★½

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • Music in Darkness

    ★★½

  • Secret Beyond the Door

    ★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★★

  • The Fugitive

    ★★★★

  • Dark Passage

    ★★★★½

  • Brute Force

    ★★★★½