• Detour

    ★★★½

  • Spellbound

    ★★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★★½

  • Rome, Open City

    ★★★★★

  • The Turning Point

    ★★

  • Sanshiro Sugata Part Two

    ★★½

  • Children of Paradise

    ★★★★½

  • Ivan the Terrible, Part I

    ★★★★½

  • Murder, My Sweet

    ★★★

  • The Woman in the Window

    ★★★★½

  • To Have and Have Not

    ★★★★

  • Laura

    ★★★★½

  • Torment

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • The Most Beautiful

    ★★★½

  • María Candelaria

    ★★½

  • The Seventh Victim

    ★★★

  • Report from the Aleutians

    ★★

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★½

  • Five Graves to Cairo

    ★★★★½

  • Sanshiro Sugata

    ★★★½

  • Hangmen Also Die!

    ★★★★½

  • The Outlaw

    ★½

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Journey into Fear

    ★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★★½

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★½

  • Bambi

    ★★★½

  • The Murderer Lives at Number 21

    ★★★½

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★

  • In Old California

    ★★★½

  • Reap the Wild Wind

    ★★★½

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The 47 Ronin

    ★★★★½

  • Ball of Fire

    ★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★½

  • They Died with Their Boots On

    ★★★★

  • Suspicion

    ★★★★

  • How Green Was My Valley

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Meet John Doe

    ★★★★½

  • Tobacco Road

    ★★★★

  • High Sierra

    ★★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★½

  • The Letter

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • The Long Voyage Home

    ★★★★

  • The Westerner

    ★★★★

  • Dark Command

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Destry Rides Again

    ★★★★½

  • Ninotchka

    ★★★½

  • Drums Along the Mohawk

    ★★★★½

  • The Roaring Twenties

    ★★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★★

  • Young Mr. Lincoln

    ★★★★½

  • Union Pacific

    ★★★★

  • Dodge City

    ★★★½

  • Wuthering Heights

    ★½

  • Stagecoach

    ★★★★★