• The Letter

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • The Long Voyage Home

    ★★★★

  • The Westerner

    ★★★★

  • Foreign Correspondent

    ★★★½

  • Dark Command

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Destry Rides Again

    ★★★★½

  • Ninotchka

    ★★★½

  • Drums Along the Mohawk

    ★★★★½

  • The Roaring Twenties

    ★★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★★

  • Young Mr. Lincoln

    ★★★★½

  • Union Pacific

    ★★★★

  • Dodge City

    ★★★½

  • Wuthering Heights

    ★½

  • Stagecoach

    ★★★★★

  • Angels with Dirty Faces

    ★★★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★★

  • Port of Shadows

    ★★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Grand Illusion

    ★★★★½

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★

  • You Only Live Once

    ★★★★

  • Sisters of the Gion

    ★★★★

  • The Prisoner of Shark Island

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • Captain Blood

    ★★★★½

  • Mutiny on the Bounty

    ★★★★½

  • A Night at the Opera

    ★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • The Informer

    ★★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • Triumph of the Will

    ★★★★

  • Toni

    ★★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • Judge Priest

    ★★★½

  • The Man From Utah

    ★★½

  • Blue Steel

    ★★

  • L'Atalante

    ★★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • Mallorca

    ★★★

  • Land Without Bread

    ★★★★

  • A Farewell to Arms

    ★★½

  • Boudu Saved from Drowning

    ★★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★★½

  • The Most Dangerous Game

    ★★★

  • Number Seventeen

    ★★

  • Vampyr

    ★★★★½

  • Night at the Crossroads

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★½

  • Freaks

    ★★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★

  • Limite

    ★★★★½

  • M

    ★★★★★

  • The Public Enemy

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • Little Caesar

    ★★★★

  • L'Âge d'Or

    ★★★★

  • Up the River

    ★★★

  • The Big Trail

    ★★★★★

  • Woman in the Moon

    ★★★