• The Big Trail

    ★★★★★

  • Woman in the Moon

    ★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Pandora's Box

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★½

  • Steamboat Willie

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Spies

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Napoleon

    ★★★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★½

  • 7th Heaven

    ★★★½

  • The General

    ★★★★½

  • Ménilmontant

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★½

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★½

  • Greed

    ★★★★½

  • The Navigator

    ★★★★½

  • The Iron Horse

    ★★★★

  • Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • Die Nibelungen: Siegfried

    ★★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★½

  • The Love Nest

    ★★★½

  • Nanook of the North

    ★★★★

  • Dr. Mabuse, the Gambler

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • Foolish Wives

    ★★½

  • Destiny

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★★½

  • The Phantom Carriage

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Broken Blossoms

    ★★★★

  • Bucking Broadway

    ★★

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★★½

  • Suspense.

    ★★★★½

  • Those Awful Hats

  • The Runaway Horse

  • The Sick Kitten

  • The Great Train Robbery

    ★★★★½

  • Life of an American Fireman

    ★★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★½

  • Fire!

  • What Happened on Twenty-Third Street, New York City

  • The Kiss in the Tunnel

  • Cinderella

  • The Four Troublesome Heads

  • Sandow

  • Pistol Duel

    ★★★★

  • Serpentine Dance by Annabelle

  • The Kiss

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

  • Love, Death & Robots: All Through the House

  • Love, Death & Robots: The Drowned Giant

  • Love, Death & Robots: Life Hutch

  • Love, Death & Robots: The Tall Grass

  • Love, Death & Robots: Pop Squad

  • Love, Death & Robots: Snow in the Desert

  • Love, Death & Robots: Ice

  • Love, Death & Robots: Automated Customer Service

  • The Before... Collection

  • tots els dies d'estiu són tristos

  • The Lord of the Rings Collection

  • Conical Intersect

    ★★★★

  • The Human Condition