Seesty has logged 130 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Godless

Godless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson

Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
Other Music

Other Music

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Zama

Zama

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sinatra: All or Nothing at All

Sinatra: All or Nothing at All

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hal

Hal

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Booksellers

The Booksellers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Girl in the Fog

The Girl in the Fog

2017
×
★½
Edit this entry  
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
23
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Kid from Coney Island

A Kid from Coney Island

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Arkansas

Arkansas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jim Gaffigan: Noble Ape

Jim Gaffigan: Noble Ape

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Finding Big Country

Finding Big Country

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Apostle

Apostle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Is a Ball

Love Is a Ball

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry