Sort by

Jordan has logged 42 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chris Gethard: Career Suicide

Chris Gethard: Career Suicide

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Host

Host

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Silence

The Silence

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Swordfish

Swordfish

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Shot Jesse James

I Shot Jesse James

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Husbands

Husbands

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shadows

Shadows

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
JFK

JFK

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Europa

Europa

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry