Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Dark Mirror

The Dark Mirror

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Rare Breed

The Rare Breed

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
3 Bad Men

3 Bad Men

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man Who Cried for Revenge

Man Who Cried for Revenge

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Banana Joe

Banana Joe

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Outlaw and His Wife

The Outlaw and His Wife

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crime Busters

Crime Busters

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Possessed

The Possessed

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Rolling Stones: Havana Moon

The Rolling Stones: Havana Moon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Un attore contro - Gian Maria Volonté

Un attore contro - Gian Maria Volonté

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sympathy for the Devil

Sympathy for the Devil

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Free Hand for a Tough Cop

Free Hand for a Tough Cop

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Johnny Cash at San Quentin

Johnny Cash at San Quentin

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Voyage Round My Father

A Voyage Round My Father

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Give My Regards to Broad Street

Give My Regards to Broad Street

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hell's Hinges

Hell's Hinges

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Help!

Help!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Ol' Freda

Good Ol' Freda

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Let It Be

Let It Be

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Boss

The Boss

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Outlaw Women

Outlaw Women

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Creeping Death

Creeping Death

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vinyl

Vinyl

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night Passage

Night Passage

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Closing Numbers

Closing Numbers

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Riders of the Purple Sage

Riders of the Purple Sage

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry