Sort by

Joan has logged 196 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brother's Keeper

Brother's Keeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry