Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Sonny Boy

Sonny Boy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
Guyana Tragedy: The Story of Jim Jones

Guyana Tragedy: The Story of Jim Jones

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Grim Prairie Tales

Grim Prairie Tales

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Body Parts

Body Parts

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bloody New Year

Bloody New Year

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trauma

Trauma

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Final Judgement

Final Judgement

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ragtime

Ragtime

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Graveyard Shift

Graveyard Shift

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Fatal Beauty

Fatal Beauty

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Istanbul

Istanbul

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cyclone

Cyclone

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry