Jordan. has logged 236 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cyclone

Cyclone

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Columbo: Short Fuse

Columbo: Short Fuse

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dragonwyck

Dragonwyck

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
And Now the Screaming Starts!

And Now the Screaming Starts!

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Woman's Face

A Woman's Face

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Sardonicus

Mr. Sardonicus

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invisible Man Returns

The Invisible Man Returns

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Return of the Fly

Return of the Fly

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tin Star

The Tin Star

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Tall Story

Tall Story

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Acting and Reacting

Acting and Reacting

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lunatics: A Love Story

Lunatics: A Love Story

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry