jordan has logged 59 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★½
Edit this entry  
21
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Direction: Where We Are – The Concert Film

One Direction: Where We Are – The Concert Film

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The First Monday in May

The First Monday in May

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry