RSS feed for Jordy Jonathan
  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • Waiting

    ★★★★½

  • The Invisible Man

  • Not Dead Yet

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★★

  • Duck Duck

    ★★★★

  • 1917

    ★★★

  • The Fall

    ★★★

  • The Forest of Love

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • Two Blue Stripes

    ★★★½

  • Anima

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★★★

  • The Sacred Peacock Flies Above Jupiter

    ½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★½

  • Closeted

    ½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Brightburn

    ★½

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Beach House: Live at Kings Theatre

    ★★★★★

  • Swallow

    ★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Fire Is Coming

  • Shazam!

    ★★★★½

  • Us

    ★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★½

  • The Beach Bum

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Velvet Buzzsaw

  • Monos

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Cemara's Family

    ★★★★

  • Ant Head

    ★★★

  • USB

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★½

  • The Haunting

    ★★★

  • Reverse

    ★★½

  • Venom

  • Bad Times at the El Royale

    ★★

  • A Choreography of Violence

  • Maniac

    ★★★★

  • Hold the Dark

    ★★

  • Green Book

    ★★★½

  • High Life

    ★★★

  • mid90s

    ★★★

  • Widows

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★

  • Memories of My Body

  • Beautiful Boy

    ★★½

  • Mara

    ½

  • The Nightingale

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Destroyer

    ★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½