• Annie Hall

  • Eraserhead

  • Suspiria

    ★½

  • Carrie

  • Taxi Driver

  • Fantasy

    ★★★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • Dog Day Afternoon

  • Picnic at Hanging Rock

  • Jaws

  • Mirror

  • Pastoral: To Die in the Country

    ★★★

  • The Godfather: Part II

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Chinatown

  • Atheis

  • The Exorcist

  • The Wicker Man

  • Mona Lisa

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • The Godfather

  • Threshold

    ★★★½

  • A Clockwork Orange

  • The Conformist

    ★★½

  • Why Try to Escape from Which You Know You Can't Escape from? Because You Are a Coward

    ★★★

  • Berlin Horse

    ★★★★½

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

  • 2001: A Space Odyssey

  • Kuroneko

    ★★½

  • The Big Shave

    ★★½

  • The Graduate

  • 15/67: TV

    ★★★

  • Branded to Kill

    ★★★★

  • Daisies

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • Persona

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★½

  • Repulsion

  • The Sound of Music

  • 10/65: Self-Mutilation

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • Mothlight

    ★★★★

  • Psycho

  • The 400 Blows

  • A Man and His Dog Out for Air

    ★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★½

  • Diabolique

  • Rear Window

  • Eaux d'artifice

    ★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • Neighbours

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Puce Moment

    ★★★½

  • A Study in Choreography for Camera

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Rainbow Dance

    ★★★★

  • Granton Trawler

    ★★★½

  • Tusalava

    ★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★½

  • Kuleshov Effect

  • The Great Train Robbery

  • Life of an American Fireman

    ★★★

  • A Trip to the Moon

  • Serpentine Dance

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Blacksmith Scene

    ★★★

  • DRYVRS: Just Me In My House By Myself